بررسی ووفر BD15

9.9

عملکرد خطی

10/10

  سرعت ارتعاش

  10/10

   تونالیتی صدا

   10/10

    راندمان

    10/10

     ارزش نسبت به قیمت

     10/10

      مزایا

      • عملکرد بسیار خطی
      • قابل استفاده تا 5 کیلوهرتز
      • دیافراگم سبک
      • سرعت برخواست و نشست بسیار سریع
      • فاقد نقطه شکست دیافراگم
      • سیم پیچ under-hung
      • مگنت نئودیمیم و موتور قدرتمند
      • دیستورشن ناچیز
      • دیافراگم با شکل مخروط منحنی
      • سبد آلومینیمی ریخته گری شده بدون رزنانس

      معایب

      • برای رنج زیر 40 هرتز نیاز به اکتیو کردن و اکولایزر پارامتریک دارد

      اخیرا با کمپانی هلندی BD-Design همکاری شروع کردیم. در اولین خریدمون از این سازنده یک جفت ووفر 15 اینچ به مدل BD15 ازین سازنده خریدیم که مشخصات بسیار برجسته ای داره که در این مطلب کمی بهش می پردازیم. در طول سالها که پروژه های مختلفی رو انجام دادیم، شخصا با بسیاری از قطعات مختلف از سازنده های مختلف کار کردم و ووفرای 15 اینچ بسیاری در بین اونها بوده. معمولا ووفرها برای رسیدن به پایین ترین پاسخ در فرکانس های پایین (بم) یا میزان کورس موثر حرکت دیافراگم رو زیاد می کنند یا Qts رو پایین میارن و vas رو بالا می برند که با استفاده از یه باکس خیلی بزرگ و افزایش فشار پشت دیافراگم در یه جعبه پورت شده بتونن بیس عمیق تری بگیرند. یا ترکیبی از این موارد. نتیجه اینکارها باعث میشه معمولا ووفرها دارای صدایی boomy نه چندان دقیق باشه که سرعت ترنزیشن پایینی هم داره. همچنین بسیاری از این ووفرها دارای راندمان پایینی هستند که وقتی با امپدانس معمولا 4 یا 8 اهمی اونها در کنار هم قرار میگیرن، باعث میشن ووفر برای شروع به حرکت جریان زیادی نیاز داشته باشه. البته همیشه استثناء هم وجود داره. ووفر BD15 که بر اساس سفارش BD-Design هلند توسط کمپانی اسپانیایی Beyma Acoustics (که ما نماینده رسمیشون در ایران هستیم) ساخته شده. این ووفر اونقدر مشخصات برجسته ای داره که بغیر از قیمتش تمام امتیاز مثبت رو از من میگیره و 100% تاییدش میکنم بعنوان یکی از بهترین ووفرهای 15 اینچی که در دسترس هست. اولین چیزی که در بررسی این ووفر جلب توجه میکنه، پاسخ فرکانسی بسیار فلت و خطی اون هست. رزونانس فرکانسی این ووفر 35 هرتز هست که با توجه به سبک بودن صفحه خیلی عالیه. تصویر زیر پاسخ فرکانسی این ووفر اندازه گیری شده در حالت open baffle است که بی نهایت خطی و فلت هست:

      کمتر ووفر 15 اینچی پیدا میشه که بتونه تا دامنه های میانی بالاتر از 2 کیلوهرتز امتداد فرکانسی داشته باشه ولی این ووفر تا حدود 5 کیلوهرتز گستره فرکانسی داره که در نوع خودش بی نظیره در بین ووفرهای 15 اینچ. دلیل این پاسخ فرکانسی در محدوده میانی استفاده از دیافراگم با شکل مخروط curvilinear cone هست که باعث میشه فرکانس های میانی به خوبی ایجاد بشن. همچنین اگر به تصویر پاسخ فرکانسی بالا توجه کنید، هیچ break up یا فراز و نشیبی در انتهای پاسخ فرکانسی وجود نداره. دلیل این مساله استفاده از الیاف فیبر کربن در کاغذ صفه این ووفر هست که باعث میشه هنگام ارتعاش 4 الی 5 هزار بار در ثانیه بتونه استقامت خودش رو حفظ کنه و رزونانس ناخواسته ای در پاسخ فرکانسی ایجاد نکنه. این فلت بودن باعث میشه طراح بتونه بدون نیاز به استفاده از فیلتر پایین گذر و صرفا با استفاده از roll off طبیعی ازین ووفر استفاده کنه. البته اگر بخواد ازش بعنوان میدرنج هم استفاده کنه که به نظرم کار جالبی نیست ولی به هرحال این ووفر قابلیتش رو داره.

      [inpost_galleria thumb_width=”360%” thumb_height=”” post_id=”11813″ thumb_margin_left=”3″ thumb_margin_bottom=”0″ thumb_border_radius=”2″ thumb_shadow=”0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)” id=”” random=”0″ group=”0″ border=”” show_in_popup=”0″ album_cover=”” album_cover_width=”200″ album_cover_height=”200″ popup_width=”800″ popup_max_height=”600″ popup_title=”Gallery” type=”yoxview” sc_id=”sc1434784229733″]

      دیافراگم این ووفر فقط و فقط 56 گرم وزن داره که فوق العاده سبک به حساب میاد برای یه ووفر با قطر 15 اینچ. وقتی این وزن کم دیافراگم تحت میدان مغناطیس مگنت نئودیمیم با فلاکس دانسیته بالا و قدرتمند قرار میگیره، باعث میشه عملکرد ووفر بسیار سریع باشه. با در نظر گرفتن حداکثر کورس موثر که 3.5 میلیمتر هست، باعث میشه که تمام رنج فرکانسی با حداقل حرکت ووفر ایجاد بشه. این حداقل حرکت وقتی در کنار وزن سبک دیافراگم و مگنت بسیار قوی قرار میگیره باعث میشه سرعت برخواست و نشست این ووفر بسیار بسیار سریعتر از ووفرهای 15 اینچ دیگه باشه. البته این سرعت و دقت به بهایی به دست اومده که اونهم اینه که این ووفر برای پخش کردن فرکانس های زیر 40 هرتز نیاز به کمک داره. در واقع ووفر بصورت عادی از دامنه پایین با شیب بسیار ملایم دچار تعدیل میشه به نحوی که در یه باکس 120-130 لیتر پورت شده از حدود 40 هرتز قابل استفاده هست ولی در عین حال 25 هرتز رو با -9 دسی بل تعدیل پخش میکنه! شاید ووفرهای با سرعت کمتر و صفحات سنگین تر بتونن تو لیتراژ مشابه 35 هرتز رو پخش کنند ولی معمولا حدود 30 هرتز پاسخ فرکانسیشون مثل یه سنگ سقوط آزاد میکنه و زیر 30 هرتز با دامنه بسیار کمتر پخش میشه ولی این ووفر میتونه حتی 25 هرتز رو پخش کنه البته با تعدیل. برای بهترین حالت باید این ووفر رو اکتیو کرد و بوسیله اکولایزر پارامتریک و اعمال یک Q حدود 6 دسی بلی حدود 20 هرتز میشه پاسخ f3 فلت از حدود 25 هرتز ازش گرفت با سرعت بسیار بالایی که توضیح دادم. البته حتی در حالت پسیو هم این ووفر میتونه بیس بسیار tight و کوبنده با impact عالی تحویل بده ولی خب اگر اکتیو بشه میشه انتظار کارهای بیشتری هم ازش داشته باشیم. ضمنا فراموش کردم بگم که کویل این ووفر دارای ساختار under-hung هست که باعث میشه کویل بسیار کوتاه تر باشه و در هر کورس حرکتی تمام کویل داخل میدان مغناطیسی قرار بگیره که این مساله باعث میشه عملکرد خطی ووفر حفظ بشه. قیمت این ووفر 700 یورو برای یک جفت هست که با در نظر گرفتن عملکردش واقعا قیمت خوبیه. اگر ووفرهای TAD که قیمت بالای 2500 دلار برای هر جفت دارند رو با این ووفر مقایسه کنید متوجه میشید که این ووفر چقدر برتری داره حتی نسبت به TAD که یکی از معروفترین برندهای تولید کننده قطعات اسپیکرهای هورن هست. امپدانس این ووفر 16 اهم هست که باعث میشه با نصف جریان مورد نیاز معمول راه اندازی بشه و در نتیجه در کمترین ولوم ها جزئیات صدا رو خواهیم داشت. راندمان 100 دسی بلی در 16 اهم باعث میشه این ووفر در حالت پارالل به 103 دسی بل برسیم که میزان راندمان خیلی خوبی به حساب میاد. سبد یا بسکت این ووفر از آلومینیم ریخته گری شده بسیار با کیفیت هست که متضمن عملکرد بدون رزونانس هست.

      نتیجه گیری: ووفر BD15 در واقع یک ووفر PA نیست و بیشتر شبیه یک ووفر های-اند 15 اینچ هست. اگر بحث دقت، سرعت و تونالیتی صدا مطرح باشه و قصد داشته باشیم اسپیکری با راندمان بالای 100 دسی بل بسازیم، این ووفر یک گزینه ایده آل هست. البته نباید فراموش کنیم که اگر میخوام رنج 25 تا 40 هرتز هم برامون به خوبی پخش کنه، نیاز به اکتیو شدن داره.